טיפולים - כירורגיה ופירודנטיה

שתלים דנטליים

ד"ר איציק קטורזה מראשוני רופאי השיניים שהחל לעסוק בשיקום על גבי שתלים דנטלים. שתל דנטלי הנו מעין בורג העשוי מטיטנים אשר מוחדר לעצם בהליך כירורגי ומטרתו לשמש כתחליף לשורש השן, במצב של חוסר שן/שיניים. לאחר תקופת החלמה ואוסטאו-אינטגרציה(איחוי) בעצם מתבצע השיקום על גבי השתלים הכולל כיתרי חרסינה, גשרי חרסינה, תותבות.

השתלות עצם

העצם אשר נמצאת בשימוש ברוב הפרוצדורות הדנטליות היא גרגרים של עצם ממקור חיה (פרה) או אדם, אשר עברה תהליך של הוצאת חלבונים וסטריליזציה( ישנם עוד סוגים של חומרים בשוק). מטרת חומרים אלה היא להוות מטריצה ליצירת עצם טבעית, עצמית, על ידי שיחלוף ובניה של עצם. השתלת עצם, היא תהליך כירורגי שבו מכניסים את המטריצה החיצונית לדפקטים/ חללים שיצרנו (כמו במקרה של הרמת סינוס) ולאחר תקופה של בין  חודש לשלושה חודשים נוצרת עצם באזור. שימוש נכון בהשתלות עצם יכול לאפשר שמירה על אסטתיקה באזורים קדמיים לאחר עקירות, תיקון פגמים גרמיים סביב שורשי שיניים, מילוי אזורים שנספגו עקב דלקות סב חודיות, יכול לאפשר מקום מספק למיקום שתלים דנטליים ועוד.

פריודנטיה

תחום ברפואת השיניים העוסק במערכת האחיזה של השן, זאת מורכבת מסיבים המחברים בין העצם ובין השן, עצם וחניכיים.ישנן שתי מחלות הקשורות למערכת התאחיזה המדוברת, ג'ינג'יביטיס (gingivitis)דלקת חניכיים הנגרמת מרובד חיידקים, פלאק, וקיימת אצל כל האנשים, היא ניתנת לרפואי מלא על ידי ניקוי נכון ושמירה על היגיינה אוראלית כאורח חיים. פריודונטיטיס (periodentitis) מחלה של כל מערכת התאחיזה, משפיעה על העצם שבה נאחזות השיניים, גורמת לנסיגה שלה, לחוסר יציבות ועם הזמן לאיבוד השיניים. זוהי מחלה שלא ניתן לרפא לחלוטין אך ניתן לעצור את התקדמותה על ידי טיפול נכון. טיפולים פריודונטאלים כוללים ניקוי קפדני ועמוק של כיסים הנוצרים סביב שורשי השיניים, ניתוחים למטרות ניקוי ותחזוקה, פרוצדורות הכוללות השתלות עצם, שימוש בחומרים מתקדמים אנטיבקטראלים ועוד.פריודונטיה עוסקת גם בביצוע שתלים דנטלים, הרמות סינוס ובניית עצם, ניתוחים אסטטיים ופונקציונאלים של החניכיים.

הרמת סינוס

סינוסים הינם חללים מלאים באוויר המצופים בממברנה(קרום) דק המפריש נוזל, ישנם שלושה סוגי סינוסים בראש, הסינוסים המקסילאריים (של הלסת העליונה) ממוקמים מעל השיניים העליונות. פעמים רבות הסינוס ממוקם קרוב מאוד לשורשי השיניים או כאשר אין שיניים עליונות, כמות העצם אינה מאפשרת מיקום שתל באופן אידיאלי. הרמת סינוס היא פרוצדורה כירורגית שמטרתה להזיז את הממברנה הנמצאת בשולי הסינוס, מבלי לפגוע בה, להכניס חומרים המעודדים שחלוף ויצירת עצם באזור ובכך ליצור מקום שיאפשר מיקום של שתלים דנטליים.